Nogometna zveza Slovenije je organizacija, ki že 90 let bdi nad slovenskim nogometom. Med glavne uspehe v tem času štejeta dve uvrstitvi članske reprezentance na svetovno (2002 in 2010) in ena na evropsko prvenstvo (2000). Kljub temu, da se delo NZS ponavadi v splošni javnosti ocenjuje preko slovenske članske reprezentance, pa je jedro delovanja osrednje slovenske nogometne organizacije precej globlje in širše.
Med poslanstva NZS namreč sodi skrb za razvoj in širjenje nogometa v Sloveniji, izobraževanje nogometašev, sodnikov, trenerjev in ostalih strokovnih delavcev, pa sodelovanje z vsemi organi in organizacijami, ki lahko prispevajo k razvoju športa in nogometa, spodbujanje nogometne igre v duhu fair playa, preprečevanje vseh oblik nedovoljene diskriminacije. V zadnjih letih je NZS z uspešno vpeljanim sistemom licenciranja nogometnih klubov vnesla večji red in transparentnost tudi na klubsko področje, kar je samo NZS še dodatno utrdilo kot stabilno in transparentno organizacijo.
NZS trenutno aktivno sodeluje v socialnem dialogu s SPINS. Z uvedbo standardne pogodbe o profesionalnem igranju nogometa v Sloveniji in neodvisne arbitraže je storjen velik korak naprej v odnosu med SPINS in NZS.
NZS smo posredovali mednarodno primerljiv predlog Memoranduma o sodelovanju (MoS) med SPINS in NZS, ki smo ga povzeli po nizozemskem, avstralskem in danskem modelu.
Memorandum predvideva obojestrensko medsebojno priznanje obeh partnerjev, ustanovitev posebne komisije nogometašev s pravico veta na sprejetje predpisov s strani organov NZS, ki vplivajo na pravice nogometašev. Nadalje uvaja sklenitev ustreznega nezgodnega zavarovanje za reprezentante, ustanovitev garancijskega fonda ter skupno sodelovanje pri pripravi in izvedbi vseh vrst projektov. Več na: http://www.spins.si/novice/7/predlogi_za_ureditev_odnosov_z_NZS.html
MEmorandum o sodelovanju še ni sklenjen, a pogovori potekajo.
Pravica do združevanja je v Sloveniji ustavna pravica vsakega posameznika, zato je vsakršno omejevanje pravice do prostega včlanjevanja v društva, torej tudi v nogometne klube, protiustavno ter protizakonito. Prestopi amaterskih nogometašev bi morali biti prosti vsakršnih odškodnin.
Določbe pravilnika NZS o statusu in registraciji nogometašev (PRSI) so v delu, ki govori o vzgoji in usposabljanju igralcev in nadomestilu protizakonita ter v nasprotju s sodbo sodišča ES in jih je iz tega razloga potrebno odpraviti.
Pri sistemu nadomestil za vzgojo igralcev, ki ga na nacionalni ravni v EU zapoveduje le še peščica držav (nemško civilno sodišče je vsa nadomestila prepovedalo že leta 2009), se je tudi Sodišče ES primeru Olivier Bernard 16. marca 2010 jasno izreklo, da so sistemi, ki postavljajo morebitne omejitve pri prestopih poklicnih nogometašev dopustni le izjemoma in le v primerih, ko nadomestilo odraža realna vlaganja klubo v vzgojo nogometašev.
V Sloveniji ves sistem vzgoje nogometašev temelji na plačilu članarin staršev ter pomoči s strani lokalne skupnosti, zato vsakšne omejitve prestopov nogometašev mlajših od 23 let s strani NZS presegajo dopustnost izjeme, ki jo postavlja sodba Sodišča ES
NZS ni v ničemer pokazala pripravljenost, da bi nadomestila za vzgojo nogometašev ukinila ali vsaj prilagodila. Najbolj v nebo vpijoč primer neskladnosti pravilnika NZS (PRSI) s sodbo v primeru Oliver Bernard, so faktorji iz 54. člena, s katerimi se nadomestilo pomnoži glede na to, za katero reprezentanco so mladi nogometaši nastopali.
Navedeno dejstvo seveda nima nobene povezave s stroški kluba za njegovo vzgojo...