Okrožnica FIFA 1010 je že leta 2005 nacionalnim nogometnim zvezam zapovedovala ustanovitev neodvisnih arbitraž. Na zahtevo UEFA, pa je leta 2009 tudi skupščina NZS sprejela statut, po katerem mora vse spore reševati neodvisna arbitraža. S podpisom Avtonomne pogodbe v Bruslju, 19. aprila 2012, ter ratifikacijo omenjenega sporazuma na kongresu UEFA, se je NZS še dodatno zavezala ponotranjiti minimalne zahteve v evropskem nogometu, katerih pomembni del predstavlja tudi neodvisno razreševanje sporov med nogometaši in klubi.
Do uresničitve zahtev je prišlo torej razmeroma pozno, skoraj sočasno z vzpostavitvenim sestankom prejšnji ponedeljek, na sedežu UEFA v Nyonu, v okviru implementacije Avtonomne pogodbe, kjer so bili med predstavniki poljske, česke in madžarske zveze, povabljeni tudi predstavniki slovenske nogometne zveze.
NZS je z neodvisno arbitražo naredila pomemben korak naprej, proti transparentnosti in demokratičnosti odnosov med nogometnimi subjekti v slovenskem prostoru, ki pa nikakor ne sme biti zadnji. Do NZS ima SPINS še precejšnje število zahtev in pobud.
Do imenovanja liste arbitrov, bo sicer potrebno spremeniti še nekatere določbe o pristojnosti komisij v Pravilniku o statusu in registraciji igralcev NZS ter določbe Disciplinskega pravilnika NZS v smeri takojšnje izvršitve arbitražne odločbe.
Po pravici povedano gre celo za prvo neodvisno arbitražo v nogometu in športu nasploh v Vzhodni Evropi, s polno pristojnostjo za reševanje odškodninskih zahtevkov civilno-pravne ali delovno-pravne narave.
NZS je z licenčnim sistemom že dolgo zgled ostalim panogam v slovenskem športu ter tudi športnim zvezam drugih držav v regiji. Skupaj s SPINS pa si mora prizadevati, da je vzor tudi v vseh drugih pogledih sistemske urejenosti slovenskega nogometa.